Joseph Hubertus Pilates

"Musím mít pravdu - nikdy jsem nepotřeboval aspirin, nikdy jsem se nezranil. Celá země, všichni na světě by měli cvičit mojí metodu. Byli by spokojenější."

Joseph Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil roku 1883 v německém městě Mönchengladbach. Jeho otec byl oceňovaný gymnasta řeckého původu a matka pracovala jako naturopatička. Rodina jeho otce původně vyslovovala své příjmení řeckou výslovností jako "Pilatu", ale po imigraci do Německa změnili výslovnost na "Pilates". Nová výslovnost způsobila Josefu Pilatesovi v dětství spoustu zármutku, protože se mu kvůli tomu ostatní chlapci posmívali a říkali mu "Pontský Pilát, zabiják Krista".

Pilates byl velmi neduživé dítě - v dětství trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou a rozhodl se proto zasvětit svůj živost zlepšování své fyzické kondice. Kromě častého lyžování začal posilovat, studoval jógu, "kung-fu" (pravděpodobně styl nyní známý jako qigong), a gymnastiku. Ve věku 14 let byl v tak dobré fyzické kondici, že pózoval jako model pro kresbu anatomických ilustrací. Postupem času začal věřit, že moderní životní styl, špatné držení těla a neefektivní způsob dýchání jsou kořeny špatného zdravotního stylu. Postupem času vymyslel sérii cvičení a tréninkových technik a navrhl veškeré vybavení, postupy a způsoby nezbytné ke správné výuce jeho metody cvičení.

Pilates byl původně gymnasta, potápěč a kulturista ale poté se v roce 1912 přestěhoval do Anglie a začal si vydělávat na živobytí jako profesionální boxer, artista v cirkuse a trenér sebeobrany na policejích školách Scotland Yardu. Britské úřady ho nicméně během první světové války umístily společně s ostatními německými občany do internačního tábora, nejprve v zámku Lancaster kde učil zápas a sebeobranu a kde jeho žáci získali mnohem lepší fyzickou kondici než měli před internací. Právě zde se zrodily základy jeho systému cvičení, které postupem času získaly označení kontrologie ("Contrology"). Studoval jógu a pohyby zvířat a trénoval své spoluvězně podle své metody a myšlenek. Říká se, že jeho spoluvězni přežili chřipkovou pandemii v roce 1918 díky své kondici získané právě pomocí jeho způsobu cvičení.

Po první světové válce se vrátil do Německa kde spolupracoval s významnými odborníky na tanec a pohybová cvičení, jako byl například Rudolf Laban. V Hamburku také trénoval policejní důstojníky. Poté, co začal být nucen aby trénoval příslušníky německé armády, opustil svoji rodnou zemi zklamán z politických a sociálních poměrů které v ní panovaly a emigroval do Spojených států amerických.

Během plavby (přibližně v roce 1925) se na lodi seznámil se svojí budoucí ženou Clarou. Spolu s ní založil v New Yorku studio kde osobně cvičil a dohlížel na cvičení svých studentů až do šedesátých let. Jeho metoda, kterou se svojí ženou Clarou původně nazývali kontrologie ("Contrology") byla založena na podpoře ovládání svalů myslí. Svou pozornost zaměřuje na klíčové posturální svaly, které pomáhají držet lidské tělo vyvážené a poskytují podporu pro páteř. Cvičení Pilates učí zejména povědomí o dechu a vyrovnání páteře a do hloubky posiluje svaly trupu a břišní svaly.

Pro své následovníky založili Joseph s Clarou kurzy v místní taneční a umělecké komunitě v New Yorku. Známí tanečníci, jako například George Balanchine, který přijel do Spojených států v roce 1933, se stali jejich oddanými žáky a pravidelně posílali své studenty k Pilatesovi kvůli cvičení a rehabilitaci.

Během svého života publikoval Joseph Pilates dvě knihy. První vyšla v roce 1934 a jmenovala se Tvé zdraví: Nápravný systém cvičení - revoluce na celém poli tělesné výchovy (anglicky A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education). Druhá vyšla o jedenáct let později a jmenovala se Návrat k životu díky kontrologii (Return to Life through Contrology, 1945). Za svůj život také získal více než 26 patentů na stroje používané při jeho metodě cvičení.

Joseph Hubertus Pilates zemřel v roce 1967 v New Yorku ve věku 83 let.

Přímými následovníky Josepha H. Pilatese jsou:

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pilates


Video: J. H. Pilates a Romana Kryzanowska

Video zachycující jak Romana Kryzanowska cvičí pod vedením J. H. Pilatese - právě díky ní je Pilatesův odkaz stále naživu.

Ceník cvičení

Zajímá Vás kolik cvičení u nás stojí? Prohlédněte si ceník cvičení Pilates.

Kde cvičíme?

Cvičení probíhá v Pohybovém studiu K6 na Praze 3, kousek od křižovatky Ohrada (ulice Zelenky-Hajského 8). Více informací naleznete v kontaktech.

Pilates centrum >> O cvičení Pilates >> Joseph Hubertus Pilates