O cvičení Pilates

Pilates může cvičit kdokoli, od malých dětí po babičky a dědečky, ženy, muži, každý kdo touží po zlepšení fyzické kondice a nalezení duševní rovnováhy.

Už ve čtyřicátých letech si cvičení Pilates získalo popularitu u profesionálních tanečníků a herců v New Yorku jako užitečné kompenzační cvičení. Dnes se zajímá o Pilates stále větší množství lidí, kteří jsou unaveni z atmosféry fitcenter či cvičebních studií zaměřených na aerobik. K příznivcům Pilates se přidávají taky fyzioterapeuti a rehabilitační pracovníci a toto cvičení se rozšiřuje i v oblasti fitness po celém světě.

Tento cvičební systém vede k posílení a protažení svalů celého těla a snaží se přitom využít vyvážené spolupráce těla a mysli. Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo zevnitř jako základ správného držení těla. Účelem je posílení středu těla, tzv. "power house". Posilují se nejprve hluboko uložené svaly a postupně se upevňují i povrchové svalové skupiny. Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly bez nárůstu svalového objemu do šířky. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii. Cvičení obnovuje celkovou vitalitu, člověk se má cítit osvěžený, tělo se stává pevným, ohebným a štíhlým.


Pilates ve zkratce

Tento program pohybové převýchovy je navržen tak, aby byl do aktivní činnosti zapojen každý sval soustředěným způsobem za pomoci dechové kontroly. Dobrá dýchací technika a tělesná a duševní angažovanost vzbudí v klientovi pocit harmonie, zdaru a relaxace. Každé cvičení je navrženo individuálně, aby mohla být klientům věnována individuální péče podle jejich zvláštních potřeb. Cviky jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům, a zároveň danou svalovou oblast protáhly.

Cvičení je velmi intenzivní. Cvičí se na podložkách nebo s pomůckami, případně s pomocí zvláštních konstrukcí, které vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami. Cvičit by se mělo minimálně 2x týdně, ale můžete i denně. Literatura říká, že při tomto cvičení pocítíte rozdíl po deseti lekcích a po třiceti lekcích si všimnou změny i jiní.


Pilates není jóga

Metoda Pilates se může přirovnat k přípravným jógovým cvikům. Práce s dechem se v józe provádí mnohem důkladněji. Uvědomění si jednoty těla a duše je v Pilates pojato jen jako jednoduchá myšlenka. V józe se za touto myšlenkou skrývá rozsáhlejší filozofie.

V Pilates se sloučily prvky klasického rehabilitačního cvičení a východních cvičebních systémů (jóga, tai-chi, chi-kung). Metoda Pilates je přizpůsobena západnímu člověku. Pilates tak může být přijatelné i pro ty, jimž východní disciplíny nevyhovují a stačí jim myšlenka harmonie jako taková a necítí potřebu pronikat do její hloubky systematicky.


Základy Pilates

Dýchání
Soulad dechu a pohybu zlepšuje krevní oběh a odstraňuje nadbytečné svalové napětí.

Důkladnost provedení
Kvalita je důležitější než kvantita. Zacentrování, započetí a řízení pohybu vychází ze středu těla (Powerhouse).

Plynulý pohyb
Spolu s hlubokým dechem redukuje působení stresu a snižuje riziko zranění.

Řízení pohybu
Plná kontrola nad prováděným pohybem je nezbytná.

Soustředění
Uvědomujte si práci svého těla v každé fázi pohybu. Tělo a mysl úzce spolupracují.


Pro koho je cvičení určeno

Pilates je pro mladé i staré, pro fyzicky aktivní i méně aktivní jedince. Cvičení se doporučuje jako pokračování rehabilitační léčby, astmatikům. Je vhodné i pro ženy, které se chystají otěhotnět (významně posiluje pánevní dno), nebo pro již těhotné ženy, které si chtějí pevné svaly v břišní oblasti udržet i během těhotenství.

Ceník cvičení

Zajímá Vás kolik cvičení u nás stojí? Prohlédněte si ceník cvičení Pilates.

Kde cvičíme?

Cvičení probíhá v Pohybovém studiu K6 na Praze 3, kousek od křižovatky Ohrada (ulice Zelenky-Hajského 8). Více informací naleznete v kontaktech.

Pilates centrum >> O cvičení Pilates